pondělí 25. listopadu 2013

Objektiv k mobilu! Je to hloupost nebo výhoda? Část 1/3 - MakroKonečně se mi do ruky dostala sada těchto hračiček původně určených pro iPhone 4.
Vyzkoušel jsem je na svojí Nokia Lumia 620 a výsledky nejsou nejhorší. Dneska se podíváme na testovací fotografie objektivu typu Makro.Sada kterou mám k dispozici je zakoupena na Ebay, takže výroba jak jinak než Čína a cena pod 200Kč. Celkově objektivy vypadají docela kvalitně, jsou vyrobené z hliníku a pravděpodobně plastových čoček.

Dneska Vám ukážu pár zkušebních fotografií s objektivem Makro, který je z objektivů nejmenší, ale přitom nám dovoluje největší přiblížení k focenému objektu a tím dosáhnout vykreslení více detailu. Na konci článku můžete čekat shrnutí.

Fotografie jsou zcela bez úprav tak jak je telefon pořídil. K fotografiím je vždy základní komentář.Tak začneme
Mobil bez objektivu
S Makro objektivem
První zkoušku jsem udělal na objektu, který máme každý doma. Zvětšení je již na této první fotografii zcela jasné. Ostřil jsem na tlačítko Power, jak je patrné, u Makro fotografie jsem zaostřil kousek před tlačítko, ale je jasné, že v bodě zaostření, je fotorgafie krásně ostrá.


------------------------------------------------------------------------------------------
Mobil bez objektivu
S Makro objektivem

Druhá fotografie je testována na stropním světle, foceno proti žárovce, což vykreslí vlákna, Myslím, že tady Makro objektiv dokázal že umí fotit opravdu zajímavě a přiblížení je obdivuhodné------------------------------------------------------------------------------------------
Mobil bez objektivu bez blesku
S Makro objektivem + blesk
Fotografie Orchidee je ukázkou že přiblížení může být opravdu ohromné, i když je zde již patrná ztráta kvality obrazu, ale stačí fotografii při úpravách zmenšit a spousta vad obrazu se ztratí.

Fotografii bez objektivu bylo možné udělat bez blesku, s Makro objektivem jsem si již musel přiblesknout, kytku jsem měl nasvětlenou jen 60W žárovkou a trochu jsem si stínil telefonem. ------------------------------------------------------------------------------------------
Mobil bez objektivu + blesk
S Makro objektivem + blesk
Fotografie zipu na kalhotách, tentokrát s bleskem. Fotografie s objektivem má pravou stranu fotografie zcela černou, právě proto že objektiv stíní na mém telefonu blesku a ten tak osvětlí jen polovinu snímku. Tato fotografie je focena téměř ve tmě.


------------------------------------------------------------------------------------------
Mobil bez objektivu
S Makro objektivem
Detail poutka na pověšení ze staré bundy. Tento objekt jsem vybral kvůli jeho jemnosti nití, kde je vidět jak si objektiv poradil s tak jemnou strukturou. Posuďte sami. Fotografie by rozhodně potřebovala minimálně upravit barvy.
Závěrem
Celkový dojem z objektivu je vesměs dobrý, nevýhodou je stínění objektivu zábleskům z blesku. Bohužel tento problém bude pravděpodobně na téměř všech telefonech. Přece jen blesky jsou blízko čočky. Každopádně při makro focení není na škodu takový objektiv vyzkoušet. Přece jen zhoršení kvality obrazu může do jisté míry vyvážit právě to, že se k objektu dostanete mnohem blíže než kdokoliv jiný a získáte zajímavější fotografie.

Nokia Lumia 620 + Nokia Pro Cam + Nokia Creative Studio